Česká verze  Engish version
JAK PŘEŽÍT (nejen) TERORISTICKÝ ÚTOK

Nakladatelství Autreo vydává novou knihu Andora Šándora, ve které radí mimo jiné, jak se chovat v případě výbuchu bomby, střelby v budově nebo incidentu s vozidlem najíždějícím do lidí. 

Vydání knihy "Jak přežít teroristický útok" bylo oznámeno 29. 5. 2017 na tiskové konferenci za účasti autora a Ing. Jana Eislera, majitele nakladatelství Autreo. TK moderoval PhDr. Ing. Jiří Weigl, CSc., bývalý kancléř prezidenta Václava Klause, dnes výkonný ředitel Institutu Václava Klause.

Knihu lze zakoupit v každém dobrém knihkupectví nebo objednat na stránkách nakladatelství Autreo.

"ČEKÁ NÁS POHROMA?"

Andor Šándor vydal ve spolupráci se Zdeňkem Čechem a nakladatelstvím Daranus memoárové dílo s podtitulem "Životní příběh generála tajné služby".

O knize si můžete přečíst například v článku Karla Pacnera.

Slavnostní křest memoárového díla Gen. Ing. Andora Šándora (v záloze) „Čeká nás pohroma?“ s podtitulem „Životní příběh generála tajné služby“ proběhl 3. listopadu v hotelu DAP na pražském Vítězném náměstí.

Knihu plnou vzpomínek, příběhů, komentářů, historických obrazů i výhledů do budoucna vydalo nakladatelství Daranus a na její literární podobě se podílel jeho jednatel Zdeněk Čech, nositel Ceny Egona Erwina Kische za literaturu faktu. Zakoupit ji lze mimo jiné v síti knihkupectví Neoluxor.

Na slavnostním křtu knihu uvedl do života armádní generál Karel Pezl, poslední československý a první český náčelník generálního štábu armády, a její sudičkou s přáním všeho nejlepšího se stala Mgr. Věra Lamborová, sestra autora. Úryvky z memoárů hostům, mezi kterými byla celá řada významných osobností, přečetl herec Petr Štěpánek.

„Děkuji všem, kdo se na vzniku knihy podíleli a podporovali mě,“ říká Andor Šándor a dodává: „Věřím, že ji čtenáři shledají zajímavou a se zájmem si ji přečtou. Přestože kniha v některých pasážích není příliš optimistická, záleží jen a jen na nás, zda se nepokusíme některé negativní trendy ve vývoji naší bezpečnosti zvrátit. V mnohém je to v našich rukou.“

MEZI HOBBY ANDORA ŠÁNDORA PATŘÍ TAKÉ KVALITNÍ VÍNO A ŠPIČKOVÁ GASTRONOMIE. JE SPOLUVLASTNÍKEM:


ANDOR ŠÁNDOR PŘI SVÉM OBLÍBENÉM KONÍČKU

PRAHA ZAŽIJE MASIVNÍ BLACKOUT

Generál Andor Šándor spolu s generálem Jiřím Šedivým poskytují odborné konzultace k připravovanému bezpečnostnímu cvičení v Praze.

Simulovaný obří výpadek elektřiny proběhne 26. února. Takto o akci referovaly 22. 1. Hospodářské noviny v článku Aleše Měřičky (výňatky z článku):

Desítkám lidí se 26. února v noci rozdrnčí telefony. Z postelí je vytáhne obrovský výpadek elektřiny, který chystá pražský magistrát. I když jen nanečisto. 
Hodinu před půlnocí na celém území metropole a také v části Středočeského kraje dojde k blackoutu. „Tou dobou bude v metru asi dvacet vlaků se čtyřmi tisícovkami cestujících, takže se bude řešit jejich evakuace. Na ulicích zůstanou stát tramvaje, které bude potřeba nahradit. Budou vznikat požáry, protože lidé budou svítit svíčkami. Nemocnice přejdou na omezený provoz. Lidé zůstanou uvěznění ve výtazích,“ líčí začátek simulované katastrofy bezpečnostní expert Andor Šándor, který spolu s dalším generálem ve výslužbě Jiřím Šedivým Praze s přípravou cvičení pomáhá. 
„Integrovaný záchranný systém nebo pro život nezbytné věci přejdou na náhradní zdroje elektřiny. Ty ale mají různou kapacitu a nad ránem bude nutné řešit jejich doplnění,“ pokračuje Šándor. Rozběhnutí záchranného systému má prý trvat zhruba šest hodin. „Pak rozehrajeme čtyři nebo pět situací, které nikdo nebude znát předem,“ doplňuje. 
Noční čas přitom prý zvolili záměrně, protože většina lidí, kteří zodpovídají za rozběhnutí krizového řízení, je doma. „Takže si chceme procvičit způsob jejich svolání,“ vysvětluje. 
Blackout patří mezi nejreálněji hrozící katastrofy, které mohou Česko postihnout. (...)
Do plánované akce za několik set tisíc korun se zapojí stovky lidí. Kromě zaměstnanců pražského magistrátu to budou i zástupci policie, hasičů, armády, dopravního podniku, mobilních operátorů a energetických firem. (...)
Vedení Prahy si od cvičení slibuje, že odhalí, jak je město na podobnou situaci připraveno a co je potřeba 
v postupech změnit či doplnit. „Například dnes nevíme, kolik lidí máme v bytech na přístrojích podporujících životní funkce, které vyžadují elektřinu. A i těm je třeba věnovat pozornost,“ uvádí Šándor. 
Výsledky cvičení chce mít Praha velmi rychle, podle primátora v řádu týdnů, maximálně měsíců. A výsledkem mohou být i změny zákonů, pokud se ukáže, že je to nutné. Legislativa v současnosti například komplikuje rozsáhlé noční nasazení strážníků. Praha jich má dvě tisícovky, ale v noci je jich v ulicích zhruba desetina. A protože nejsou ve služebním poměru, je povolání těch, kteří jsou doma, složité. Nemají ani povinnost mít zapnutý telefon. (...)

Více informací o blackoutu si můžete přečíst také v článku MFD z 6.2.2014 nebo poslechnout v Miniduelu TV Prima ze stejného data.

Několik fotografií z cvičení naleznete na FCB stránkách Andora Šándora - sdíleno ze stránek Praha.eu...

KŘEST KNIHY KARLA PACNERA

Andor Šándor pokřtil 7. 11. 2013 druhé vydání knihy
Karla Pacnera "Velké špionážní operace obou
světových válek".

       

      

      

ZE SOUKROMÍ

Andor Šándor při svém oblíbeném koníčku...